OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Fyzika

Zaujímavosti

Magnetické kvapaliny 

V každodennom živote sa stretávame s množstvom magnetov a magnetických materiálov.Nemožno však vyrobiť takpovediac kvapalný magnet, ktorý by inak bol pre mnohé aplikácie veľmi užitočný. Tento problém sa podarilo obísťimagevývojom systému, ktorý dostal názov magnetická kvapalina. Ide pritom vlastne o suspenziu (dvojzložkový systém) tvorený tuhými časticami, rozptýlenými v nosnej kvapaline. Magnetická kvapalina je teda suspenziou, ktorá obsahuje veľmi jemné magnetické častice. Najväčším problémom pri vývoji takýchto kvapalín bolo vytvorenie stabilnej suspenzie, teda suspenzie, v ktorej by nedochádzalo k usadzovaniu tuhých častíc v dôsledku gravitácie. To sa podarilo v prvej polovici 60. rokov minulého storočia. Vlastnosti magnetických kvapalín, nazývaných aj ferokvapaliny, možno výrazne meniť pôsobením magnetického poľa. 


Magnetické vlastnosti majú množstvo praktických aplikácií. Jedným z nich sú napríklad vákuové tesnenia v elektrónových mikroskopoch. Ak máte doma počítač, je prakticky isté, že že obsahuje aj magnetickú kvapalinu, ktorá tesní hriadeľ hard disku. V kvalitných reproduktoroch kmitá cievka vo ferokvapaline, čím sa potláčajú nechcené vibrácie. V mnohých luxusnejších autách sa už používajú tlmiče, naplnené magnetickou kvapalinou, čo umožňuje podľa potreby meniť charakteristiku tlmenia. Magnetické kvapaliny však nájdeme aj v prístrjoch pre sluchovo postihnuté osoby, v elektrických gitarách a ďalších zariadeniach. Priemyselne veľmi dôležitou aplikáciou je rozdružovanie, čiže rozdeľovanie materiálov rôznej hustoty. Pomerne novou aplikáciou je použitie magnetických častíc v minerálnom oleji, ktorý tvorí náplň veľkých transformátorov. Tieto častice vyvolajú prúdenie v oleji, čím sa zlepší chladenie transformátora a predĺži jeho životnosť. 

Magnetická búrka

Magnetická búrka, resp. v prípade Zeme aj geomagnetická búrka, je narušenie magnetického poľa planéty (Zeme) silným prúdom nabitých častíc unikajúcich vysokou rýchlosťou z hviezdy (Slnka). Tento prúd častíc sa uvoľňuje pri mohutných explóziách žeravej plazmy na povrchu Slnka pri tzv. slnečných erupciách

Počas búrky sa silne narúša časť zemskej atmosféry (ionosféra), ktorá je zodpovedná za odrazy rádiových elektromagnetických vĺn v pásme krátkych vĺn. Počas intenzivných búrok môže dôjsť až k úplnému znemožneniu šírenia a odrazov elektromagnetických vĺn od ionosféry, môže narušiť komunikáciu so satelitmi na obežnej dráhe Zeme, prípadne spôsobiť nepresne lokalizovanie cieľov systému GPS.

28102003 lasco eit.jpg